English | العربية

כביש 4 דרום בבית ספאפא הוא חלק ממערך כבישים כלל עירוני לביתור הכפר

5 במאי 2013

נייר עמדה חדש של עיר עמים ו’במקום- מתכננים למען זכויות תכנון’ מציע ניתוח מקצועי של כבישים עירוניים ראשיים, קיימים ומתוכננים, בשכונת בית ספאפא. על פי נייר העמדה, כביש 4 דרום, אשר סלילתו החלה לאחרונה, אינו הכביש היחיד המאיים לבתר את השכונה ולפצל אותה למובלעות. עד עתה טענה העירייה כי הכבישים נועדו לרווחת התושבים. אולם, כפי שעולה מנייר העמדה, הכבישים העירוניים, אלו שכבר נסללו ואלו שעתידים להיסלל, נועדו לשמש בעיקר כעורקי גישה מהירים לשכונות ישראליות בירושלים המזרחית ולחברן למערב ירושלים.

כביש 4 דרום עובר דרך השטחים הבנויים של בית ספאפא והוא מתוכנן ככביש מהיר שיאריך את כביש 4 ויחבר אותו עם כביש 60 (כביש המנהרות) לכיוון גוש עציון. הכביש, על ששת נתיביו, יחצה את מרכז בית ספאפא לאורך כמעט שני קילומטר, יבתר אותה למובלעות אשר קשרי הגומלין בינן יהיו מסורבלים עד בלתי אפשריים, יעבור בצמוד לעשרות בתי מגורים ויביא לביטולם של כבישים פנימיים חיוניים תוך חסימת הכניסה למספר בתי מגורים.

בנייר העמדה נטען כי קירוי כביש 4 ימנע את מרבית הנזקים הצפויים ממנו: ניתוק בין חלקי הכפר, הריסת הדרכים הקיימות, מפגעי הרעש וזיהום האוויר והפקעת האדמות הנדרשת לגשרים ולכבישים הפנימיים החדשים. אף על פי כן, בהיתרי הבנייה נכלל קירוי של קטע קצר מאוד של הכביש, באורך של 180 מטר בלבד. משרד התחבורה ועיריית ירושלים אינם מספקים נימוק משכנע מדוע הם לא מסכימים לקרות חלק נכבד יותר של הכביש

אביב טטרסקי מעיר עמים אמר: “איך אפשר להסביר שכל כך הרבה עורקי תחבורה מהירים אשר לא נועדו לשרת את תושבי בית ספאפא, חוצים את השכונה, מגבילים את הפיתוח שלה וגורמים לה מפגעים סביבתיים-חברתיים חמורים? האופן שבו כביש 4 נסלל ללא ההשקעה התקציבית שתמנע את מפגעיו הוא הביטוי העכשווי של אפליה ארוכת שנים זו”.

אדריכלית שרי קרוניש מ’במקום’ אמרה: ” הדרכים הפנימיות הקיימות בבית ספאפא, ומשמשות את התושבים יום-יום, משוועות לשדרוג ולשיפור. במקום זאת העירייה משקיעה ביצירת מערכת דרכים חלופית ונפרדת שלא נועדה לתת מענה אמתי לצרכי התושבים. הפתרון התכנוני המתבקש הוא מינהור (באמצעות קירוי) של כמה שיותר מכביש 4 דרום כך שהכבישים הפנימיים יוכלו להמשיך לתפקד על גבי הקירוי. בנוסף, על העירייה ומשרד התחבורה להראות שינוי מגמה ולבצע מידית בדיקה לגבי נחיצותם של כל הדרכים המתוכננות בתוך ובקרבת בית ספאפא, כולל כביש 4 דרום.”

שני כבישים קיימים נסללו בעבר על אדמות הכפר, דב יוסף (“העלייה לגילה”) ודרך משה ברעם, במפלסים מורמים ותוך שהגישה אליהם מהכפר מוגבלת ומסורבלת. בין הכבישים הנוספים המתוכננים לעבור בלב השכונה נמצא כביש 10, שכבר קיבל את אישור הרשויות אך טרם החלה סלילתו. מטרת הכביש לחבר בין דרך חברון לדרך דב יוסף כך שתושבי הר חומה, כמו גם תושבי גבעת המטוס העתידיים, יוכלו להגיע בקלותלגילה, קניון מלחה ודרום-מערב העיר. סלילת הכביש תביא להריסת בית מאוכלס ומטעי זיתים הנמצאים לאורך התוואי. שני כבישים נוספים נמצאים בשולי הכפר וביצועם ימשיך את מגמת התיחום וההריסה של הכפר: חלק מכביש 34 (“כביש הברך”) מתוכנן להשלים את החיבור בין צומת פת-ברעם לאזור התעשייה, בעוד שהוא מאיים להרוס בית ומטעים, וכביש 39 מתוכנן לצאת ממנהרה – שהוסכם על תכנונה כדי לאפשר פיתוח במלחה – בשיפולי שרפאת ומאיים להגביל פיתוח עתידי של בית ספאפא ושרפאת לכיוון מערב.

לקריאת נייר העמדה : מערך הכבישים בבית ספאפא, אפריל 2013

דרכים עיקריות קיימות ומתוכננות_בית צפאפא